Koer ja kass ning ilutulestik

Hilissügis tähistab ilutulestikuhooaja algust – üks suur lemmikloomade stressi põhjustaja. Oleme kokku pannud peamised näpunäited, millega võiks sellega seoses arvestada, et ilutulestiku hooaeg oleks sinu lemmikule rahulikum.

Koerte ja kasside hirm ilutulestiku ees

Lisaks koertele ja kassidele, on ka paljudele teistel lemmikloomadel ilutulestik ärevust tekitav. Erinevate uuringute andmetel kardavad suisa 40-60% lemmikutest neid kauneid tulemänge. Meie neljakäpaliste sõprade jaoks on need valjud paugud ja kõrged helid aga hirmu tekitavad. Kuid hea uudis on see, et õigete võtete tundmisel ja nendega aegsasti hirmu ennetades, saad sa väga palju ära teha selleks, et see periood aastas hoida oma lemmiklooma rahulikuna ja aidata tal sellega toime tulla.

Millised on viited lemmiklooma stressile?

Kui sinu lemmikloomal on mõned neist järgnevatest sümptomitest, võib tema jaoks ilutulestikuhooaeg stressi tekitada. Lisateabe saamiseks, kuidas teda aidata, pöördu oma loomaarsti poole.

Koerte stressi sümptomid:

  • Värisemine

  • Omaniku külge klammerdumine

  • Liigne haukumine

  • Mööbli taha peitmine

  • Ära jooksmise proovimine

  • Ringi kõndimine ja hingeldamine

  • Tihe tubase tualeti kasutamine, kui muidu on harjunud väljas oma häda tegema

  • Söömisest keeldumine

  • Hävitav käitumine (mööbli närimine jne)

Kasside stressi sümptomid:

  • Mööbli taha peitmine

  • Ära jooksmise proovimine

  • Pissimine väljaspool liivakasti

  • Liigne lakkumine

  • Agressiivsus

  • Söömisest keeldumine

Kuidas muuta oma koera ja kassi jaoks ilutulestik vähem stressitekitavaks?

 

Alusta varakult

Hea sotsialiseerumine - harjumine tavaliste nähtuste ja helidega - aitab sinu kassipojal või kutsikal kasvada rahulikuks ja enesekindlaks täiskasvanuks. Võta teda kaasa rahvarohketesse ja lärmakatesse kohtadesse.

Hea mõte on ka lasta talle ilutulestikuga sarnaseid helisid näiteks YouTubest. Ja seda juba pisikesest peale. Kui sinu lemmik kuuleb noores eas ilutulestiku heli turvalises ja rahulikus keskkonnas, on tõenäolisem, et ta tõelist ilutulestikku kuulates on rahulik ja kartmatu.

Vanemad koerad ja kassid

Kui sul on kõrgemas eas lemmikloom ning sa tead, et ta ilutulestikku kardab, ei ole see siiski takistuseks, et temale sama moodi neid helisid varakult tutvustama hakkad. Juba mitu kuud enne ilutulestiku hooaega näita talle videoid ja lase ilutulestikule sarnaseid helisid. Esialgu vaiksemalt. Kui ta sellega harjub, keera järjest valjudust juurde. 

Premeeri ja kiida teda mis tahes rahuliku käitumise eest. Kui sa aga näed, et uus kõrgema valjususega heli on ärevust tekitav, lõpeta kohe ja keera tasasema peale. Liigu edasi ainult siis, kui näed, et su lemmik on rahulik. 

Lemmiklooma ilutulestiku hooajaks valmistumine

Järgige nende eeskuju. 

Erinevad lemmikloomad tulevad ilutulestiku müraga toime erinevalt. Paku võimalust olla tal varjulises kohas, kui ta seda soovib. Samas luba olla tal sinu lähedal. Kui sinu lemmikloom on harjunud sinu läheduse ja rahustava kõnega, räägi temaga, et tõmmata tähelepanu valjust mürast eemale. 

Loo mõnus pesa ja pelgupaik

See annab sinu lemmikloomale võimaluse varjumiseks, kus ta tunneb end turvaliselt. Koertele võib meeldida mõnus pesa toas diivani taga või isegi kapi nurgas. Ilutulestiku hooajale eelnevatel nädalatel võimalda oma koeral kogu aeg juurdepääs sellele pelgupaigale. Padjad ja teki selles pesas on heaks mürasummutamiseks. 

Anna oma lemmikloomale tervislikke toite ja kiida teda, kui ta seda turvalist pesa kasutab. Sedasi tekib positiivne seos. Samas pane tähele, et kui ta ei soovi pesa kasutada, et sa siis ei sunniks teda seda tegema. Las ta leiab mõne muu turvalise paiga.

Kassid tunnevad end kõige turvalisemalt tavaliselt kõrgemal olles.

Seega võivad nad eelistada riiulile või kapi ülaosasse ronimist. Kaetud kassi pesa seal kõrgel on ideaalne, et aidata tal end kaitstuna tunda. Samas veendu, et see oleks korralikult kinnitatud, nii et see ei kukuks kogemata maha. Kui tal aga on juba enda lemmikkoht, kuhu peitu minna, julgusta teda seda kasutama ja anna talle maiust, kui ta seda teeb.

Feromoonid

Lemmiklooma stressi aitavad vähendada ka feromoonid, mida on saada kaelarihma, pihusti ja difuusori kujul. Küsi seda oma lemmikloomapoest. 

Mida peaksin ilutulestikuõhtutel tegema, et hoida oma kassi või koera rahulikuna?

  • Enne ilutulestiku algust vii oma koer jalutama.

  • Ära võta kassi sülle ega hoia teda kinni, kui ta kardab. Kassid eelistavad kontrollida, kuidas nad oma tunnetega hakkama saavad.

  • Hoia uksed, aknad ning kassi- ja koeraluugid suletuna.

  • Helide ja valgusesähvakate varjamiseks tõmba ette kardinad ja mängi korduva löögiga muusikat.

  • Kui sinu lemmikloom eelistab ära minna ja end peita, siis lase tal seda teha. 

  • Kui sinu sõber on aga harjunud sinuga koos olema stressirohketel hetkedel, paku talle kindlasti tuge. 

  • Ole rahulik. Hoia ka ise oma hääletoon, meeleolu ja käitumist võimalikult normaalsena. Kui sa oled ise rahutu ja ärev, tunnetab seda ka sinu koer ja kass.

  • Ära kunagi karista oma lemmikut. Tema ei ole süüdi, et ilutulestik teda ärevaks muudab.

Kuidas aidata arglikku koera ja kassi?

Ilutulestikust ja muudest valjudest häältest hirmunud lemmikloomi saab treenida spetsiaalsete võtetega, et see hirm väheneks või suisa kaoks. See võtab aega ja kannatlikkust, kuid võib sinu lemmiklooma tõesti aidata.

Räägi loomaarstiga oma lemmiku hirmust valju müra ees. Ta saab põhjalikult kontrollida, et koera või kassi stressil pole meditsiinilist põhjust, nt kilpnäärme haigus.

Seejärel võib loomaarst soovitada käitumisravi või pöörduda akrediteeritud lemmikloomade käitumisspetsialisti poole. Aja jooksul õpetab see sinu lemmikloomale, et valju müra pole vaja karta. Mõnikord kasutatakse käitumisravi ühe komponendina ka loomaarsti välja kirjutatud ravimeid.

 

Nagu ülalt näha, annab väga palju ise ära teha selleks, et inimestele palju silmailu pakkuv ilutulestik ka sinu lemmikloomale meeldivam oleks. 

Kas teadsid aga, et meie valikust leiad ka ilma pauguta ilutulestiku! Vaata pakkumist siit!

TASUTA SAATMINE

Eesti siseselt Kuller transport alates 50€ ostust tasuta.

* - HIND AINULT E-POEST OSTES.
TÄHELEPANU!
Tegemist on pürotehniliste toodetega, enne kasutamist tutvuge kasutusjuhendiga. Vajadusel pöörduge spetsialistipoole.
PÜROTEHNILISTE TOODETE KASUTAMINE ON KEELATUD:
P-N kella 22:00-07:00, R-L kella 24:00-07:00.
Kohaliku omavalitsuse loa puudumisel on keelatud kasutada pürotehnilisi tooteid, avalikel üritustel ja tiheasustatud aladel.